piątek, 2 września 2011

Top 10 - bohaterowie książkowi, z którymi chcielibyśmy się zaprzyjaźnić

Akcja blogowa Klaudyny, czyli Futbolowej, czyli blogu Kreatywa :) Jak sama autorka pomysłu pisze: Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu ma blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta.


A więc... zaznaczam, że tak jak i poprzednio kolejność nie ma znaczenia, nie umiem jednoznacznie wybrać. Ot, 10 osób, z którymi chętnie bym przebywała, rozmawiała, przeżywała przygody :)

1. Stanisław Grzesiuk - autor i tym samym bohater swoich autobiograficznych książek (Boso, ale w ostrogach, 5 lat kacetu, Na marginesie życia). Warszawski przedwojenny rozrabiaka, charakterny i honorowy chłopak. Dzisiaj takich ludzi chyba już nie ma.
2. Jacob Black, Indianin ze Zmierzchu. Pełen szczenięcej radości życia, odważny, z poczuciem humoru przyjemnym: 
Foto: taylor.socjum.pl
3. Gabrysia Borejko - Jeżycjada. Piegowata, wysoka blondyna, o stałym charakterze, zawsze spiesząca na pomoc, spokojna nad wyraz. Ktoś, kto całym sobą daje oparcie w potrzebie.
4. Wika, bohaterka książek Moniki Szwaji. Pani telewizor. Lubiąca pozytywne zadymy. Pozytywnie zakręcona.  
5. Okrętka i Tereska, bohaterki książek Joanny Chmielewskiej. Zdecydowane na wszystko, lubiące wyzwania,  inteligentne i niemarudzące. 
6. Rett Buttler, czyli gentelman z "Przeminęło z wiatrem". Ryzykant, ale honorowy. Otwarty umysł, odważny, potrafiący ponosić konsekwencje. Ktoś, kto zawsze z dystansem spojrzy na to, co robisz. Przy nim wszystko stałoby się prostsze, mam wrażenie. 
7. Alice - i znów Zmierzch.  Łatwo dostosowująca się do nietypowych, nieprzewidzianych sytuacji, opanowana, przyjacielska i spontaniczna (ale nie nachalnie). 
8. Klan Weasley'ów - z wyjątkiem Percy'ego, bubka. Każdy ma jakieś cechy, które mi się podobają a w grupie tworzą mieszankę przyjaciół idealnych :)
Foto: harrypotter.wikia.com
 9. Salianka, główna bohaterka cyklu "Wrota" Mileny Wójtowicz. Księżniczka obdarzona nietypowymi zdolnościami, z niechcianym mieszkańcem umysłu, wymykająca się wszelakim normom i zasadom. 
10.  Ania Shirley, chociaż z wahaniem :) Ale przyjaciółką była dobrą, więc może i w rzeczywistym świecie taką by się okazała:
Foto: ania-z-zielonego-wzgorza.bloog.pl
 Niezwykle trudno było mi ułożyć tę listę, bo tak naprawdę wcale nie wiem, czy miałabym ochotę zmierzyć się z przedstawionymi bohaterami w rzeczywistości. Ogromnie bałabym się, że będzie wielkie rozczarowanie.

5 komentarzy:

 1. Grzesiuka uwielbia mój tato ;) A nad Gabrysią bym się zastanowiła... Lubiłam ją, gdy była w liceum - ale później trochę mnie zaczęła irytować... Zawsze grzeczna, miła - lubię, jak ktoś ma charakterek :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz bardzo wiele postaci z książek polskich autorów, których ja raczej nie czytam (jakieś uprzedzenie), ale muszę to zmienić:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. O, 'Zmierzch' :) Bardzo lubię Alice, Jacoba nieco mniej, chyba dlatego, że jego filmowy odpowiednik działał mi na nerwy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę, ja ani nie "zmierzchowa", ani nie "potterowa" i nie wiem o czym piszecie. Chyba się w końcu złamię i coś z tego przeczytam skoro tak zachwalacie :) A samo zestawienie bardzo pozytywne!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przypadły mi do gustu twoje bohaterki, z Gabą, Tereską, Okrętką, Anią, Wesleyami i Rettem Butlerem też chętnie bym się zaprzyjaźniła :)

  OdpowiedzUsuń