piątek, 9 września 2011

Top 10 - książki, które powinny zostać przeniesione na ekran.

Szczerze mówiąc, nie przepadam za ekranizacjami. Ja czytam obrazami, to, co na papierze w literach, od razu widzę w wyobraźni i niestety najczęściej wg mnie reżyser skopał sprawę :) Są wyjątki, pewnie. Ale chybaby mnie trafił szlag, gdyby świetną (albo i nie świetną, ale taką, którą bardzo lubię) książkę jako film spaprano. I nie dziwię się pani Chmielewskiej, że na ekranizacje się nie godzi...
No ale lecimy - tradycyjnie kolejność przypadkowa:
 1. Hormon nieszczęścia Danuty Noszczyńskiej. Młoda nauczycielka wskutek różnych dziwnych działań metafizycznych zostaje przeniesiona w czasy polskiego socrealizmu - ojjjj, chciałabym to zobaczyć :)
 2. Całe zdanie nieboszczyka Joanny Chmielewskiej. Ciekawa jestem, kogo by obsadzili w głównej roli? I w roli ciecia, bo takie dialogi to ktoś z jajem tylko :) Może Witolda Pyrkosza? A jako główną bohaterkę to poproszę Annę Dereszowską.
 3. Opowiadania o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka. Ale obawiam się, że w naszym kraju nie ma reżysera, który by to dobrze nakręcił :] I na dzień dzisiejszy też odtwórcy Kubusia nie widzę...
 4. Harpie, również Joanna Chmielewska. Wredne cioteczki o twardych charakterach - jakież pole do popisu dla aktorek!
 5. Drobne ustroje Marii Zientarowej. Kapitalne opowiastki o rodzinie 2 + 2, czasy socjalizmu rzecz jasna, dzieciaki pomysłowe do wypęku a dialogi między rodzicami - bezcenne.
 6. Załatwiaczka, Milena Wójtowicz. Czegoś nie masz? Coś ci doskwiera, przeszkadza? Czegoś/kogoś ci brakuje? Załatwiaczka może wszystko, rzecz jasna - za odpowiednią cenę. Naprawdę WSZYSTKO. 
 7. Podatek, również Milena Wójtowicz. Że istnieje Urząd Skarbowy, to wiedzą wszyscy. Ale podatek od magii? Ogrom postaci baśniowych, fantastycznych, i najbardziej chciałabym ujrzeć jak reżyser wyobraża sobie tańczący z Rusałką korowód...
 8.  Pięć lat kacetu, Stanisław Grzesiuk. Ciężka historia, ale... chybaby się dzisiejszym młodym przydała taka filmowa lekcja historii. Niewiele jest filmów obozowych i chyba żadnego, który pokazywałby każdą stronę obozowego życia. 
 9. Dziewczynka z przyszłości - Kir Bułyczow. Opowiadania dla dzieci, odległa przyszłość, loty w kosmos, kontakty z obcymi, kosmiczne zwierzaki - bardzo przyjemna rzecz. I ogromne pole do popisu, prawda? 
 10. Historie o Adrianie Mole'u - dorosłym, na podstawie jego dorosłych pamiętników pisanych przez Sue Townsend.  O nastolatku zrealizowano serial, a jest to tak barwna i tak potwornie drażniąca postać... Wielce ciekawe doświadczenie by to zapewne było, reżyserowanie takiego filmu/serialu i odgrywanie roli głównej. 

6 komentarzy:

 1. Jestem za ekranizacjami Chmielewskiej (choć obawiam się, że książek i tak nie przebiją) i wszystkiego tego, co związane z magią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznam się szczerze, że oprócz Opowiadań o Jakubie Wędrowyczu nie słyszałam o żadnej książce. Może to dlatego, że nie przepadam za polską literaturą. A książkę Pilipiuka mam nadzieję, że kiedyś przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Wędrowycza też chętnie bym obejrzała, w dobrym wykonaniu to mógłby być hit - ale w dobrym wykonaniu, niepotrzebna nam kolejna ekranizacja w stylu "Wiedźmina" ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc nie słyszałam o większości, ale bardzo chętnie zobaczyłabym je na ekranie ;) Zainteresowało mnie zwłaszcza: "Pięć lat kacetu". Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo polskich autorów - rewelacja! Niestety jak pomyślę o tym co zrobiono z "Wiedźminem" w wersji filmowej, to takiego Wędrowycza wolę już pozostawić w spokoju na kartach książki ;)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. O matulu, niczego z tej listy nie czytałam, taki ze mnie głupek :) Ale podobnie jak Magotkowo bardzo się cieszę, że znalazło się tu tyle polskich nazwisk!

  OdpowiedzUsuń